Moon

Moon

Δευτέρα 4 Μαΐου 2009

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 14-15 στα πέναλτι

Το ζήσαμε και αυτό. Ο Ολυμπιακός νίκησε προχθές το Σάββατο την ΑΕΚ για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς με 14-15 στα πέναλτι.

Το τέταρτο νταμπλ στα τελευταία πέντε χρόνια πήρε το βράδυ της Κυριακής ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε στην «ρώσικη ρουλέτα» της ΑΕΚ με 14-15! Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 3-3 ενώ στην παράταση οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τέρμα (4-4). Πρωταγωνιστής ο Νικοπολίδης που απέκρουσε το πέναλτι του Πελετιέρι και στην συνέχεια ευστόχησε, δίνοντας το τρόπαιο στους «ερυθρόλευκους».

Το παιχνίδι δεν ήταν για... καρδιακούς. Η εναλλαγή συναισθημάτων ήταν αστραπιαία και κανένας δεν ήταν σίγουρος για τον τελικό νικητή του μεγάλου τελικού. Έπρεπε να φτάσουμε στο 34ο πέναλτι για να αναδειχθεί ο Κυπελλούχος για το 2009.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ, που κατάφερε να αιφνιδιάσει στο απόλυτο τον Ολυμπιακό και να πετύχει μέσα σε τέσσερα λεπτά δύο γκολ με τον Ίσμαελ Μπλάνκο, ο οποίος στο 4ο και 8ο λεπτό εξέθεσε την κακή άμυνα των Πειραιωτών, νικώντας με ευκολία τον Αντώνη Νικοπολίδη. Με παρακαταθήκη ένα γρήγορο και άνετο 2-0, η τυπικά γηπεδούχος ομάδα της «Ένωσης», μπόρεσε να περιορίσει σε τεράστιο βαθμό τα ατού του αντιπάλου, στημένη άψογα από τον Ντούσαν Μπάγεβιτς. Ο Σερβοέλληνας τεχνικός επέλεξε το 4-4-2 και δικαιώθηκε, με τους Μπλάνκο και Τζιμπούρ να αναστατώνουν συνεχώς την «ερυθρόλευκη» άμυνα. Αβραάμ Παπαδόπουλος και Παρασκευάς Άντζας παρουσιάστηκαν χαμένοι, δίνοντας το δικαίωμα στους «κιτρινόμαυρους», να… κάνουν πάρτι στην περιοχή του Νικοπολίδη. Μαζί με τους δύο παραπάνω, κακή απόδοση είχαν και τα αμυντικά άκρα. Τοροσίδης και Ντομί έγιναν συχνά-πυκνά, έρμαιο των ορέξεων των αντιπάλων. Ειδικά ο Γάλλος μπακ, πέρα από πολλά και ανεπίτρεπτα λάθη, είδε τον Σκόκο να τον εκθέτει ουκ ολίγες, δημιουργώντας του δυσεπίλυτα προβλήματα. Εξαιρετική δουλειά από τον Ενσαλίβα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με σωστές και καίριες επεμβάσεις, αλλά και ψύχραιμο «άνοιγμα» παιχνιδιού στα άκρα. Αμυντικά η ΑΕΚ δεν είχε πρόβλημα και πέτυχε να ανακόψει τις επιθετικές πρωτοβουλίες του Ολυμπιακού (η «Ένωση» πίεσε με επιτυχία ψηλά…), ο οποίος είχε εντελώς λάθος πλάνο, παίζοντας με σέντρες, απέναντι στο εκπληκτικό, στον αέρα, δίδυμο των Κυργιάκου και Μαϊστόροβιτς! Ο Γκαλέτι χάθηκε στη μετριότητα, ο Πατσατζόγλου δεν υπήρχε πουθενά, ο Λέτο αναλώθηκε σε ντρίμπλες και… χορευτικά, ο Ντιόγο δεν πήρε καμία σωστή πάσα και το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου χαρακτηρίζεται δίκαιο, πέρα για πέρα. Καμία στιγμή έμπνευσης από την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, με το Βάσκο να μην μπορεί να μεταδώσει πάθος, αντάξιο ενός μεγάλου τελικού, τουλάχιστον στα πρώτα σαρανταπέντε λεπτά… Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Πειραιά μιμήθηκε την ΑΕΚ και μπήκε εκείνος εκπληκτικά στον αγωνιστικό χώρο, μειώνοντας μόλις στο 47ο λεπτό με τον Ντάρμπισιρ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στη θέση του αρνητικού Χρήστου Πατσατζόγλου! Σέντρα του Ντομί και εξαιρετική κεφαλιά από τον Άγγλο επιθετικό… Ο «Ντάρμπι» μπήκε και άλλαξε άρδην την εικόνα του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε τη θέληση και το πάθος που τόσο πολύ έλειψαν στην αρχή του αγώνα. Πίεση και καλύτερη κυκλοφορία μπάλας, ήταν τα κύρια συστατικά των «ερυθρολεύκων», με την ΑΕΚ να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό τους. Μάλιστα, στο 70ο λεπτό ο Ντουντού έφερε το ματς στα ίσα με κοντινό πλασέ και το ΟΑΚΑ πήρε… φωτιά! Απίστευτα ανεβασμένος ο Ολυμπιακός, με τον Τζόρτζεβιτς να μπαίνει και να δίνει πνοή στο αριστερό άκρο και τον Γκαλέτι να οργιάζει στα δεξιά (μετά το πρώτο γκολ), εκμεταλλεύτηκε τον τραυματισμό του Κυργιάκου και «χτύπησε» στο κέντρο της άμυνας. Η ΑΕΚ ήταν όμως εκείνη που έκανε το 3-2 με τον Σκόκο στο 90ο λεπτό! Και εκεί που όλα είχαν κριθεί, ο απίστευτος Άγγλος των «ερυθρολεύκων», ο Ματ Ντάρμπισιρ, ισοφάρισε με δύσκολη κεφαλιά και πήγε το ματς στην παράταση! Απίστευτες στιγμές στο ΟΑΚΑ, με τα συναισθήματα να εναλλάσσονται διαρκώς και το ποδόσφαιρο να κερδίζει ακόμα περισσότερους θαυμαστές… Ο Γκαλέτι έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στον Ολυμπιακό στο 102ο λεπτό (!) και εκεί που όλοι πιστέψαμε πως τελείωσε ο αγώνας, ο Σκόκο έβαλε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (φέρει ευθύνη ο Νικοπολίδης) και το 4-4 ενθουσίαζε φίλους και… εχθρούς! Οι αποβολές των Γκαλέτι (δεύτερη κίτρινη επειδή έβγαλε τη φανέλα στους πανηγυρισμούς) και Αβραάμ Παπαδόπουλου (σκληρό μαρκάρισμα και δεύτερη κίτρινη) έδωσαν στην ΑΕΚ την ευκαιρία να απειλήσει περισσότερο και ο Αργεντινός την άρπαξε από τα μαλλιά. Οι περιγραφή φαίνεται μικρή, μπροστά σε όλα όσα ζήσαμε στο γήπεδο… Εν τέλει, πήγαμε στα πέναλτι και εκεί επικράτησε μετά από 34 εκτελέσεις (!) ο Ολυμπιακός, με το νικητήριο πέναλτι να ανήκει στον Αντώνη Νικοπολίδη, ο οποίος απέκρουσε και δύο της ΑΕΚ! Η σειρά των πέναλτι:Καφές- Εύστοχος! Όσκαρ- Εύστοχος! Μπλάνκο- Εύστοχος! Ντουντού- Εύστοχος! Σκόκο- Εύστοχος! Ντιόγο- Εύστοχος! Εντίνιο- Εύστοχος! Ντομί- Εύστοχος! Μαϊστόροβιτς- Άστοχος! Τζόρτζεβιτς- Άστοχος! Ενσαλίβα- Εύστοχος! Τοροσίδης- Εύστοχος! Σάχα- Εύστοχος! Μπελούτσι- Εύστοχος! Πελετιέρι- Εύστοχος! Νικοπολίδης- Εύστοχος! Γεωργέας- Άστοχος! Άντζας- Άστοχος! Καφές- Εύστοχος! Όσκαρ- Εύστοχος! Μπλάνκο- Εύστοχος! Ντουντού- Εύστοχος! Σκόκο- Εύστοχος! Ντιόγο- Εύστοχος! Εντίνιο- Εύστοχος! Ντομί- Εύστοχος! Μαϊστόροβιτς- Εύστοχος! Τζόρτζεβιτς- Εύστοχος! Ενσαλίβα- Εύστοχος! Τοροσίδης- Εύστοχος! Σάχα- Εύστοχος! Μπελούτσι- Εύστοχος! Πελετιέρι- Άστοχος! Νικοπολίδης- Εύστοχος!