Moon

Moon

Πέμπτη 30 Οκτωβρίου 2008

Ομόνοια-Ανόρθωση 4-0

Η Ομόνοια την περασμένη Δευτέρα νίκησε την Ανόρθωση 4-0. Να μου πείτε κάπως αργά το σκέφτηκες να γράψεις αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Σε άλλη μια απόδειξη του γιατί στη μπάλα δεν μπορείς να είσαι ποτέ απόλυτος για τίποτα, η Ομόνοια έκανε μια χαψιά την Ανόρθωση, ή καλύτερα το φάντασμα της ομάδας του Κετσπάγια, που ξέχασε το καλό της κουστούμι στο "Μεάτσα".

Σε παράσταση για ένα ρόλο, με... καλεσμένους 13.000 οπαδούς της Ομόνοιας, τους παίκτες του Κετσπάγια και 4.000 φίλους της "Κυρίας" που αποχώρησαν πριν το τέλος, μετέτρεψε το υποτιθέμενο ντέρμπι του ΓΣΠ η ομάδα του (υπό αμφισβήτηση πριν τη σέντρα) Νεντίμ Τούτιτς.Και όμως, όχι μόνο το... pre game, αλλά και το πρώτο 20λεπτο δεν προδίκαζε αυτό που ακολούθησε. Η Ανόρθωση είχε δοκάρι με τον Λαμπάν στο 7’ και άλλες δυο μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το 20’. Ο... μασκοφόρος, πρώην Ανορθωσιάτης, Άντον Ζλόγκαρ άνοιξε με κεφαλιά το δρόμο προς τη νίκη στο 23’, μετά από σέντρα του Αλωνεύτη, στην πρώτη επίθεση της Ομόνοιας.Το 2-0 έκανε στο 36’ ο ξεχασμένος Καφού, εκμεταλλευόμενος λάθος του Δέλλα στο κέντρο, ενώ στο 3-0 διαμόρφωσε με γκολ-ποίημα ο Γιάννης Οκκάς πέντε λεπτά αργότερα, δίνοντας πρόωρο τέλος στο παιχνίδι.Από εκεί που σταμάτησαν, συνέχισαν στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι, με τον Ζλόγκαρ να σκοράρει για δεύτερη φορά στο 51’, κλέβοντας και την τελευταία ελπίδα ανατροπής από τους ποδοσφαιριστές του Κετσπάγια. Τυπική διαδικασία τα υπόλοιπα λεπτά, με την Ομόνοια να φτάνει περισσότερες φορές κοντά στο γκολ, παρά η Ανόρθωση.Ανεπανάληπτο standing ovation – επιβράβευση για την υπομονή, την επιμονή και τη δουλειά του όλο αυτό τον καιρό, έζησε ο Καφού στο 76', όταν αντικαταστάθηκε από τον Χριστοφή. Τραυματίας (κράταγε τον προσαγωγό του) αποχώρησε για την Ανόρθωση στο 85' ο Τραϊανός Δέλλας.Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την Ανόρθωση σε αγώνα πρωταθλήματος μετά από ενάμιση χρόνο!

Σε... παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Ομόνοια το ντέρμπι κορυφής με την Ανόρθωση για το κυπριακό πρωτάθλημα, καθώς συνέτριψε στο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο Τσάμπιονς Λιγκ με 4-0, σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική.Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Ζλόγκαρ (23΄, 51΄), Καφού (36΄) και Οκκάς (41΄).Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η Ομόνοια «σκαρφάλωσε» στην κορυφή της κατάταξης με 15 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση με 13 (δεύτερος είναι ο ΑΠΟΕΛ με 14).Ο τεχνικός της «Κυρίας», Τιμούρ Κετσπάγια, παρέταξε στη σημερινή αναμέτρηση την εξής σύνθεση: Μπεκιάι, Κατσαβάκης, Δέλλας (84΄ Παναγή), Λεϊβακαμπέσι, Οτσόκολιτς, Ντομπρασίνοβιτς (68΄ Κωνσταντίνου), Λαμπάν, Μπαρτόν, Χαουάρ, Νικολάου (46΄ Φρούσσος), Σάβιο.

Τετράφυλλο...τριφύλλι!
ΤΩΝ ΚΩΣΤΑ ΚΑΛΛΗ ΚΑΙ ΝΙΚΟΥ ΤΣΙΑΛΗ Η κορυφή είναι πράσινη. Με ταχύτητα που. σκοτώνει η Ομόνοια μετέτρεψε το ντέρμπι με την Ανόρθωση σε υγιεινό περίπατο, κερδίζοντας με το εκπληκτικό 4-0! Μια άλλη Ομόνοια, σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, απλή και ουσιαστική «καθάρισε» από το ημίχρονο (3-0) τον χθεσινοβραδινό αγώνα, σκορπώντας ενθουσιασμό στις χιλιάδες οπαδούς της. Το ποδόσφαιρο είναι απλό και τέτοιο το κάνουν οι ποδοσφαιριστές. Με αυτό τον τρόπο η Ομόνοια επιβλήθηκε άνετα της Ανόρθωσης. Η Ομόνοια κυνήγησε την ουσία και εκμεταλλευόμενη την ταχύτητα των επιθετικών της «σκότωσε» την αντίπαλο της στις αντεπιθέσεις, ενώ σε κάποια διαστήματα την έπαιξε για. πλάκα! Οι σχεδιασμοί του Τούτιτς βγήκαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες του να κάνουν πράξη τα όσα ετοίμασαν προηγουμένως, στέλνοντας το μήνυμα πως η παρουσίας τους την περασμένη βδομάδα ήταν παρά μόνο κακή παρένθεση. Οι «πράσινοι» έβαλαν και τέλος στο αήττητο σερί της Ανόρθωσης, που κρατούσε για 38 αγώνες! Η «Κυρία» έδειξε να μην μπορεί να βρει αντίδοτο στην ταχύτητα, κυρίως, της αντιπάλου της, ενώ φάνηκε και η κούραση από τους συνεχείς αγώνες σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ. Οι παίκτες του Κετσπάγια δεν είχαν αυτοσυγκέντρωση και υπομονή με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να τους πιάσουν στο ύπνο και να τους κάνουν τη ζημιά. Με τον Καφού στο αρχικό σχήμα ξεκίνησε η Ομόνοια. Επίσης, σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα, θέση στην ενδεκάδα πήραν οι Αλωνεύτης, Πάντιτς (έκανε ντεμπούτο) και Καϊάφας αντί των Κλέιτον, Χαραλάμπους και Κασέκε αντίστοιχα. Εκτός έμεινε και ο Χριστοφή. Ο Κετσπάγια υποχρεώθηκε να αφήσει εκτός αποστολής τον Σόσιν (κρυολόγημα), ενώ στον πάγκο έμεινε ο Κωνσταντίνου. Ο Δέλλας μετακινήθηκε στο κέντρο της άμυνας, με τον Νικολάου να παίζει ως αμυντικό χαφ δίπλα στον Ντομπρασίνοβιτς. Ο Σάβιο ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης και στο αριστερό άκρο του κέντρου τοποθετήθηκε ο Χαουάρ και δεξιά ο Μπαρτόν. Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με τις δυο ομάδες να θέλουν να επιβάλουν ρυθμό. Η Ανόρθωση κατάφερε να έχει περισσότερο την μπάλα στην κατοχή της και εκδήλωνε τις επιθετικές τις προσπάθειες από αριστερά. Οι φιλοξενούμενοι στο 7' άγγιξαν το γκολ σουτ του Λαμπάν βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και η μπάλα πέρασε έξω. Στο 13' αμυντικοί της Ομόνοιας απομάκρυναν τον κίνδυνο προ της γραμμής τέρματος, κι αφού προηγήθηκε ασταθής έξοδος του Γιωργαλλίδη, ενώ στο20' σου του Χαουάρ δεν είχε θετική κατάληξη. Η Ομόνοια προσπαθούσε περισσότερο να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των επιθετικών της και στο 23' ευτύχισε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Αλωνεύτης με την ταχύτητά του κέρδισε παλικαρίσια την μπάλα, πλάγια εντός περιοχής, επιχείρησε ζυγισμένη σέντρα στον Ζλόγκαρ, με το Σλοβένο να πιάνει δυνατή κεφαλιά και τον Μπεκιάι να προσπαθεί χωρίς αποτέλεσμα. Η Ομόνοια έδωσε χώρο στην αντίπαλο της και θέλησε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις και δικαιώθηκε. Η ομάδα του Κετσπάγια μπορεί να είχε κατοχή της μπάλας, ωστόσο η άμυνα των γηπεδούχων «καθάριζε» τις όποιες ενέργειες των αντίπαλων επιθετικών. Ο Γιωργαλλίδης δεν απειλήθηκε, ιδιαίτερα μετά το 1-0, ενώ οι «πράσινοι» με δυο αντεπιθέσεις «καθάρισαν» τον αγώνα. Στο 36' ο Καφού έκλεψε έξυπνα την μπάλα λίγο κάτω από το χώρο του κέντρου και μόνο απέναντι στον Μπεκιάι πλάσαρε κάνοντας το 2-0. Στο 41' ο Οκκάς μετά από θαυμάσια μπαλιά του Αλωνεύτη βρέθηκε μόνος με τον αντίπαλο τερματοφύλακα κι με αριστουργηματικό πλασέ έγραψε Ομόνοια - Ανόρθωση 3-0! Α' εκεί που σταμάτησε η Ομόνοια, στο πρώτο ημίχρονο, συνέχισε και στο δεύτερο. Οι «πράσινοι» ουσιαστικοί στο 51' έκαναν τα τέρματα τους τέσσερα. Ο Αλωνεύτης εκτέλεσε κόρνερ και ο Ζλόγκαρ ξεχασμένος στην περιοχή με σουτ νίκησε και πάλι τον Μπεκιάι. Η Ομόνοια ανέβηκε πήρε μπάλα, ενώ με την παρουσία της μετά το 4-0 έδειχνε να επιδιώκει αρχικά να διαφυλάξει το υπέρ τους αποτέλεσμα, ενώ μπορούσαν να αυξήσουν το σκορ. Η Ανόρθωση προσπάθησε, έδειχνε όμως να μην έχει τις ψυχικές δυνάμεις να αντιδράσει. Στο 57' και στο 66' Πλετς και Ντούρο έχασαν μοναδική ευκαιρία να αυξήσουν το σκορ. Η Ανόρθωση απείλησε στο 64' και 70 με Χαούαρ και Φρούσσο, αντίστοιχα, με τον Γιωργαλλίδη να αποκρούει. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το 4-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος. Από την Ομόνοια όλοι προσπάθησαν και είχαν πολύ καλή παρουσία, ωστόσο ξεχώρισαν με την απόδοση τους οι Αλωνεύτης, Καφού και Ζλόγκαρ. Χαουάρ και Λεϊβακαμπέσι προσπάθησαν για το καλύτερο από πλευράς Ανόρθωσης. ΝΕΝΤΙΜ ΤΟΥΤΙΤΣ «Ευχαριστώ τη διοίκηση» Ο Νεντίμ Τούτιτς ήταν λιγομίλητος στη συνέντευξη Τύπου. Μοίρασε συγχαρητήρια στους παίκτες του, «τα έδωσαν όλα να κερδίσουν την Ανόρθωση» ανέφερε ο Βόσνιος τεχνικός και συνέχισε: «Ευχαριστώ τη διοίκηση που με στήριξε και μου έδωσε δύναμη να δουλέψω σωστά. Επίσης, ευχαριστώ τον κόσμο που μας έσπρωξε να πάρουμε τη νίκη». Ο Τούτιτς ζήτησε συγγνώμη στον Τιμούρ για τις βρισιές που δέχθηκε, λέοντας «Ο Κετσπάγια πρόσφερε πολλά στο κυπριακό ποδόσφαιρο και άνοιξε τα μάτια σε όλους». ΤΙΜΟΥΡ ΚΕΤΣΠΑΓΙΑ «Φτάνει πια να με βρίζουν» Ο Κετσπάγια έδωσε συγχαρητήρια στην Ομόνοια για τη νίκη της λέγοντας πως την ήθελε περισσότερο «σε συνδυασμό με τα λάθη που κάναμε στο πρώτο μέρος. Δεν μαρκάραμε καθόλου» σχολίασε ο τεχνικός της Ανόρθωσης και συνέχισε: «Δεν μπορούσαμε να κυνηγήσουμε τίποτα μετά το 3-0. Πιστεύω πως ο αγώνας τέλειωσε στο ημίχρονο». Ο Κετσπάγια ανέφερε ακόμη πως μετά από ενάμιση χρόνο έχασαν παιχνίδι. «Αυτά τα παιχνίδια θέλουν θέληση, δύναμη και πάθος, στοιχεία που δεν είχαμε» επισήμανε. Ανέφερε πως πλέον πρέπει να οργανωθούν και να μαζέψουν τα συντρίμμια τους καθώς στη συνέχεια ακολουθούν δύσκολα παιχνίδια και δεν πρέπει να επαναλάβουν τέτοια εμφάνιση. «Φτάνει πια αυτές τις βρισιές. Αν έχω κάνει κάτι σ' αυτό τον τόπο μόνο καλό έχω κάνει. Κάποιοι άνθρωποι να κάνουν τη δουλειά τους όπως πρέπει. Μου έβριζαν γυναίκα και παιδί και δε βρέθηκε ένα άνθρωπος να τους πει κάτι, όμως οι περισσότεροι σκέφτονται με ίδιο τρόπο» ανέφερε με παράπονο ο Κετσπάγια. Πάει καιρός. Τελευταία φορά που η Ανόρθωση δέχθηκε τέσσερα τέρματα ήταν στις 13 Μαρτίου 2004. Τότε είχε χάσει 4-3 από την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής. Να ηττηθεί με σκορ 4-0 η ομάδα της Αμμοχώστου είχε από τις 6 Μαΐου 2001 από τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 26η και τελευταία αγωνιστικής της περιόδου.

Η καταιγιστική Ομόνοια έδωσε ένα καλό μάθημα στην Ανόρθωση, συντρίβοντάς την με 4-0 στο ΓΣΠ της Λευκωσίας για την 6η αγωνιστική του Παγκύπριου Πρωταθλήματος.

ομάδα του Νεντίμ Ντούντιτς δεν άφησε κανένα περιθώριο στην πρωταθλήτρια Κύπρου, η οποία πλήρωσε τα πολλά αμυντικά λάθη που έκαναν οι παίκτες της. Ο Αντον Ζλόγκαρ στο 23’ άνοιξε το σκορ και ο Καφού στο 36’ διπλασίασε τα τέρματα του "τριφυλλιού".
Ο Γιάννης Οκκάς στο 41’ βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας της Ανόρθωσης και έκανε το 3-0, ενώ στο 51’ ο Ζλόγκαρ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ευρωπαία Ομόνοια, διέλυσε την "Κυρία"

Τι κι αν έχει κάνει την Ευρώπη να παραμιλάει με τις εμφανίσεις της στο Τσάμπιονς Λιγκ; Η Ομόνοια διέσυρε με 4-0 την Ανόρθωση στο "ΓΣΠ" και έκανε την ήττα από το ΑΠΟΕΛ να ξεχαστεί άμεσα. Το σκορ μάλιστα στον αγώνα, θα μπορούσε να έχει πάρει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις, αν ο Άριαν Μπεκιάι, δεν έσωζε την εστία του σε αρκετές περιπτώσεις. Ο αγώνας, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ισορροπημένος μέχρι το πρώτο 20λεπτό. Από εκεί και πέρα όμως και με τον Ζλόγκαρ να ανοίγει το σκορ στο 23', η ομάδα του Τιμούρ Κετσμπάγια κατέρρευσε. Ένα λάθος του Δέλλα στο 36' έδωσε την ευκαιρία στον Καφού να μπει στην περιοχή των φιλοξενούμενων και με όμορφο πλασέ να νικήσει τον Μπεκιάι, για το 2-0. Η καταιγιστική Ομόνοια κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 3-0, χάρις σε εξαιρετικό πλασέ του Γιάννη Οκκά, ο οποίος "κρέμασε" στο 41' τον Μπεκιάι για το 3-0. Όμως και στο δεύτερο μέρος ελάχιστα άλλαξαν. Οι ποδοσφαιριστές του Κετσμπάγια είχαν πλέον πετάξει "λευκή πετσέτα", με τον Ζλόγκαρ να διαμορφώνει το τελικό 4-0 στο 51ο λεπτό

Eπιβεβαίωση της ποιοτικής της δομής και της συνεχώς αυξανόμενης δυναμικής της, μπορεί να χαρακτηρισθεί για την Ομόνοια η εντυπωσιακή νίκη επί της Ανόρθωσης με 4-0. Είναι μια σημαντική νίκη ουσίας, που ψηλώνει το τριφύλλι στην κορυφή της βαθμολογίας. Είναι ξεκάθαρο πως μετά την ήττα και την κακή.